کمک اینستاگرام بهنوش بختیاری صفحه شخصی بهنوش بختیاری

کمک: اینستاگرام بهنوش بختیاری صفحه شخصی بهنوش بختیاری اندیشه فولادوند بهنوش بختیاری فرهنگ زندگی فرهنگ و هنر سینما

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

روز شنبه، یورو مرز ۵ هزار تومانی را شکست و دلار از سطح ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد. در نخستین روز هفته، یورو با ۲۳ تومان زیاد کردن به قیمت ۵ هزار و ۳ تومان و د

مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

عبارات مهم : بازار

روز شنبه، یورو مرز ۵ هزار تومانی را شکست و دلار از سطح ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد. در نخستین روز هفته، یورو با ۲۳ تومان زیاد کردن به قیمت ۵ هزار و ۳ تومان و دلار با ۱۶ تومان رشد به بهای ۴ هزار و ۱۵۲ تومان رسید. مرزشکنی هر دو ارز منجر به ثبت رکوردهای جدیدی شد. پیش از این دلار در نقطه ای بالاتر از سطح قیمت روز شنبه قرار نگرفته بود و یورو نیز تنها در مقاطع کوتاهی از بهمن ۹۱ بالای مرز ۵ هزار تومان به فروش رفته بود. فعالان بازار ارز عوامل متفاوتی را در رشد دو ارز پرتقاضای بازار موثر دانستند.

به گفته فعالان، تقویت یورو در برابر دلار در بازارهای جهانی یکی از عوامل رشد ارز اروپایی بود. البته عده دیگری باور داشتند، رشد این ارز را باید زیاد از عوامل جهانی به متغیرهای بازار داخلی نسبت داد. به باور آنها، کم کردن عرضه و زیاد کردن تقاضای تجاری در روزهای نهایی سال میلادی دو عامل مهم اثرگذار در شکست مرز ۵ هزار تومانی بودند. شکست مرز روانی ۴ هزار و ۱۵۰ تومانی دلار نیز مانند یورو بیش از هر موضوعی به زیاد کردن تقاضای معامله گران در آستانه آخر سال میلادی نسبت داده شد. این در حالی بود که عده ای نیز انتظارات فنی معامله گران و تحرکات بازیگران فردایی را در رشد قیمت موثر دانستند.

مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

افزایش قیمت دلار زمینه ساز رشد قیمت سکه نیز شد. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی با ۵ هزار تومان زیاد کردن به قیمت یک میلیون و ۳۸۷ هزار تومان رسید. البته بعضی فعالان نیز باور داشتند، اتفاقات رخ داده در حراج سکه در رشد قیمت اثرگذار بود. به گفته آنها، معاملات انجام شده است در حراج عموما تا نزدیک ساعت ۴ بعدازظهر نزدیک به قیمت بازار بود. در این شرایط، مقاومت قیمتی در حراج سکه به معامله گران بازار سیگنال افزایشی داد.

دلایل متفاوتی جهت خریدهای با قیمت اوج در حراج سکه عنوان شد. بعضی زیاد ناآگاهی متقاضیان را موثر دانستند، حال آنکه عده دیگری قیمت های بالای خرید حراج سکه را تلاشی جهت کسب سود در معاملات آتی بازار می دانستند. ناآگاهی متقاضیان زیاد مربوط به مردم عادی بود که بدون محاسبه مالیات ارزش افزوده یا اطلاع از قیمت های بازار اقدام به خرید در قیمت های اوج می کردند.

روز شنبه، یورو مرز ۵ هزار تومانی را شکست و دلار از سطح ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد. در نخستین روز هفته، یورو با ۲۳ تومان زیاد کردن به قیمت ۵ هزار و ۳ تومان و د

این در حالی است که از نظر فعالان، تحرکات آتی بازان در حراج نقدی سکه به طور کلی متفاوت بود. به گفته آنها، معامله گران آتی با اوج نگه داشتن خریدهای سکه در حراج موجب می شوند که قیمت سکه نقدی بالاتر برود. با اوج رفتن قیمت سکه نقدی، سطوح قیمت در معاملات آتی و فیوچر نیز اوج می رود. حتی عده ای اعتقاد داشتند که هر هزار تومان زیاد کردن سکه نقدی اثر چند برابری در بازار آتی دارد. در واقع می توان گفت، هم اکنون عده ای از معامله گران بازار باور دارند، رابطه ای بین سه دسته از معاملات در بازار سکه وجود دارد. به این ترتیب که معامله گران با اوج بردن قیمت در حراجی سکه، قیمت های بازار نقدی را اوج می برند و به تبع آن قیمت در بازار آتی نیز رشد می کند.

کمبود یورو

روز گذشته، کمتر معامله گری در بازار حاضر بود به فروش یورو بپردازد. در نخستین روز هفته، ارز اروپایی معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۹۹۳ تومان شروع کرد که افزایشی ۱۳ تومانی نسبت به قیمت بسته شده است روز پنج شنبه داشت. به گفته فعالان، زیاد کردن ابتدای روز یورو موجب شده است بود که کمتر معامله گری میل به به فروش ارز داشته باشد. حتی تقاضای۵ یا ۱۰ هزار تایی نیز در مقاطعی در بازار با پاسخ عرضه کننده مواجه نمی شد.

مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

عده ای باور داشتند، اوج رفتن نسبی هیجان در معاملات دلار موجب شده است بود که یوروبازان نیز تلاش کنند با احتکار ارز قیمت دارایی خود را اوج ببرند. در این میان، صرافی ها حدود ساعت ۱۲ ظهر قیمت ۵ هزار تومانی را بر تابلوهای خود درج کردند، این در حالی بود که قیمت این ارز درحجم عمده همچنان زیر مرز یادشده قرار داشت.

حدود ساعت ۲ ظهر زمانی که دلار از مرز ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد، قیمت یورو نیز در حجم عمده مرز ۵ هزار تومانی شکست.این مرزشکنی در شرایطی صورت گرفت که با محاسبه قیمت دلار در بازار داخلی و قیمت برابری یورو به دلار در بازارهای جهانی، ارزش ارز اروپایی در بازار داخلی بالای ۴ هزار و ۹۵۰ تومان نبود. در واقع روز شنبه قیمت یورو در پاساژ افشار تا حدی حباب داشت و ممکن است تحت تاثیر آن قیمت در روزهای آینده کمی افت کند. به گفته فعالان، بازارساز می تواند در روزهای آینده با عرضه متناسب یورو مانع از اثرگذاری دلالان شود تا آنها نتوانند با کمبود ارز موجود در بازار نوسان گیری کنند و حباب قیمت یورو را بالاتر ببرند.

روز شنبه، یورو مرز ۵ هزار تومانی را شکست و دلار از سطح ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد. در نخستین روز هفته، یورو با ۲۳ تومان زیاد کردن به قیمت ۵ هزار و ۳ تومان و د

نیمه نوسانی تر دلار

روز گذشته، دلار در نیمه ابتدایی روز نوسان چندانی نداشت، ولی از نزدیکی ساعت ۲ بعدازظهر دامنه نوسان زیاد شد. در نخستین روز هفته، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۱۴۳ تومان شروع کرد که افزایشی۷ تومانی نسبت به قیمت بسته شده است روز پنج شنبه داشت.

در واقع، دلار در ابتدای روز بدون نوسان و معامله خاصی ۷ تومان بالاتر از قیمت انتهای هفته باز شد. بعد از این بازار نشانه افزایشی خاصی از خود نشان نداد و قیمت تا ساعت ۱:۳۰ ظهر، در دامنه ای بسیار محدود نوسان کرد. با این حال از این ساعت قیمت در مسیر رشد بیشتری قرار داده شد و حتی بعد از ساعت ۲ بعدازظهر از مرز ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد. بعضی فعالان بازار ارز، زیاد کردن تقاضای ارزی شرکت ها و افراد جهت تسویه معاملات خود پیش از آخر سال میلادی را عامل مهم جنبش قیمت دانستند. عده ای نیز اعتقاد داشتند تقاضای تجاری در امسال زیاد کردن پیدا کرده و به تبع آن قیمت را تحت تاثیر قرار داده هست. آنها منفی شدن تراز تجاری کشور را نشانه ای دال بر تایید مدعای خود دانستند.

مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، واردات کشور در ۸ ماه ابتدایی سال بالای ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل زیاد کردن داشته هست، حال آنکه صادرات کشور در همین بازه حدود یک درصد افت کرده هست. در این شرایط، اوج رفتن واردات عامل مهم منفی شدن تراز تجاری بوده هست. در حالی که عده ای زیاد کردن تقاضا جهت واردات را یکی از عوامل مهم زیاد کردن قیمت دلار دانسته اند، گروه دیگری زیاد به عوامل درونی بازار اشاره کرده اند. به گفته فعالان، روز شنبه تحرکات معامله گران آتی یکی از عوامل اثرگذار در انتظار بازیگران نقدی بازار بود. از نظر آنها، عده ای از معامله گران فنی بازار، با توجه به روند قیمت در آذر ۲ سال اخیر خریدهای خود را در روزهای اخیر اوج برده اند و امیدوارند قیمت در روزهای آتی رشد بیشتری را تجربه کند.

کاهش قیمت پایه سکه در چهارمین حراج

روز شنبه، مدیر بانک کارگشایی از کم شدن قیمت پایه سکه در حراج این بانک خبر داد و گفت: بانک مرکزی قیمت پایه سکه تمام را یک میلیون و ۱۷۴ هزار تومان و نیم سکه را ۵۷۸ هزار تومان تعیین کرد.به این ارقام مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی اضافه می شود.مسعود سلیمانی در گفت و گو با «ایبِنا» اعلام کرد: قیمت سکه تمام بهار آزادی در حراج اول و دوم یک میلیون و ۲۸۸ هزار تومان و نیم بهار ۶۴۵ هزار تومان ازسوی بانک مرکزی تعیین شده است بود. وی با تاکید بر اینکه، حراج سکه تا اطلاع ثانوی در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در بانک کارگشایی انجام می شود، اظهار کرد: با توجه به ازدحام جمعیت و اوج بودن تعداد متقاضیان حراج به سالنی بزرگ تر انتقال یافته شده است است.

فروش بیش از ۹۵۰۰ سکه

رئیس بانک کارگشایی اعلام کرد: در هفته نخست حراج سکه در بانک کارگشایی، بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ قطعه سکه تمام (طرح جدید) و نیم بهار آزادی فروخته شد. وی ادامه داد: هفته گذشته حراج در سه روز برگزار و مجموعا چهار هزار و ۹۱۰ سکه تمام بهار آزادی طرح تازه و چهار هزار و ۶۴۰ نیم سکه بهار آزادی در ۲۱۹ رسید فروخته شد. سلیمانی افزود: در روز نخست حراج، سکه ها در بسته های ۲۰ تایی عرضه شد ولی در دو روز بعد با توجه به زیاد کردن تعداد متقاضیان، بسته های ۵۰ و ۱۰۰ تایی را نیز آماده کردیم و در هفته جاری نیز سکه های تمام و نیم بهار آزادی در هر سه بسته عرضه می شود. مدیر بانک کارگشایی از متقاضیان خواست جهت شرکت در این حراج حضوری، با در دست داشتن کارت ملی و کارت بانکی جهت پرداخت، به سالن حراج بانک کارگشایی واقع در خیابان مولوی، روبه روی میدان محمدیه مراجعه کنند.

اخباراقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سکه بهار آزادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz