کمک اینستاگرام بهنوش بختیاری صفحه شخصی بهنوش بختیاری

کمک: اینستاگرام بهنوش بختیاری صفحه شخصی بهنوش بختیاری اندیشه فولادوند بهنوش بختیاری فرهنگ زندگی فرهنگ و هنر سینما

گت بلاگز اخبار بین الملل ، اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود&quot، &quot

پاسخی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ به تلافی حمله شیمیایی در منطقه خان شیخون سوریه انجام داد و طی آن پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را نشانه حمله

، اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود&quot، &quot

"اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود"

عبارات مهم : روسیه

پاسخی که دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ به تلافی حمله شیمیایی در منطقه خان شیخون سوریه انجام داد و طی آن پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را نشانه حمله موشکی قرار داد، زیاد یک اقدام نمادین بود ولی پاسخی که این بار ترامپ به بهانه حمله شیمیایی دوما علیه دولت سوریه تدارک دیده ظاهرا قرار است گسترده تر باشد.

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در تحلیلی از اوضاع موجود و حمله احتمالی آمریکا به سوریه به بهانه پاسخ به حمله شیمیایی اخیر در دوما ضمن طرح سوالاتی چنین نوشت:

اهداف احتمالی این حمله تازه ترامپ چیست؟

، اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود&quot، &quot

بعد از حمله شیمیایی سال ۲۰۱۷ در خان شیخون دونالد ترامپ دستور به حمله علیه پایگاهی که به گفته او جنگنده های سوری دخیل در این حمله شیمیایی از آنجا بلند شدند، داد. در این حمله ۵۹ موشک “کروز” از سوی کشتی های جنگی آمریکا در دریای مدیترانه شلیک شد که آسیب زیادی به باندهای فرود و آشیانه های هواپیما در فرودگاه الشعیرات وارد کرد ولی این آسیب ها سریعا ترمیم شدند. آن حمله زیاد یک حمله نمادین بود.

در صورتی که ترامپ دستور به یک حمله تازه علیه سوریه بدهد احتمالا این حمله قرار است فراگیرتر باشد. مدیر جمهور آمریکا در صورتی که احساس کند خط قرمزهایش زیرپا گذاشته شده است اند دوست دارد که خودش را به عنوان یک فرد قدرتمند نشان دهد. (او با باراک اوباما قابل مقایسه نیست)

پاسخی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ به تلافی حمله شیمیایی در منطقه خان شیخون سوریه انجام داد و طی آن پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را نشانه حمله

فرانسه نیز پیش از این گفته که آماده است در صورت اثبات استفاده دمشق از سلاح شیمیایی دست به اقدام بزند.

اهداف احتمالی در حمله دوم آمریکا به سوریه می تواند مشمول بر دیگر پایگاه های هوایی سوریه و شاید هرآنچه که از خود نیروی هوایی سوریه باقی مانده باشند. ناوگان جنگنده های نیروی هوایی سوریه که پیش از این ضعیف و کم توان بودند شدیدا با حضور جنگنده های روسیه ای تقویت شدند. در عین حال سیستم دفاع هوایی سوریه در حملاتی که اسرائیل قبلا انجام داد آسیب های فراوانی دیدند.

قابلیت های آمریکا – غرب چیست؟

آمریکا یک گروه رزمی دریایی در شرق دریای مدیترانه دارد که مملو از موشک های دوربرد هستند. همچنین این کشور تعداد زیادی جنگنده در قطر داشته و تعدادی جنگنده دیگر هم در ناوهای هواپیمابر در خلیج فارس هستند که به بهانه بمباران داعش در آنجا حضور دارند. در عین حال سیاست انجام پروازهایی بر فراز عراق یا عربستان جهت بمباران اهداف حکومت سوریه ممکن است حیله گرانه باشد. موشک ها احتمالا گزینه محتمل تر هستند چراکه سرنگون کردن آنها دشوارتر است و اهمیتشان کمتر. حمله کردن از سمت غرب در مجموع پرسشها کمتری به همراه خواهد داشت. در عین حال جنگنده های فرانسوی هم می توانند اهداف سوری را بعد از برخاستن از فرودگاه های فرانسه نشانه بگیرند. اگر انگلیس هم به این جمع اضافه شود این کشور هم پایگاهی در نزدیکی سوریه در کشور قبرس دارد.

، اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود&quot، &quot

انگلیس چه مشارکتی می تواند در هرگونه حمله تلافی جویانه علیه سوریه داشته باشد؟

نیروی هوایی انگلیس تعداد زیادی قوا در خاورمیانه دارد که هنوز در اقدام علیه باقی مانده های داعش همکاری دارند و به آسانی می توان از هواپیماها و پهپادهای آن جهت نشانه قرار دادن اهداف نظامی سوری در صورت لزوم استفاده کرد. انگلیس جنگنده های تورنادو در منطقه دارد که مشهور به انجام پروازهای در ارتفاع پایین و بمباران های دقیق هستند. همچنین انگلیس تعدادی جنگنده تایفون مسلح به موشک های هدایت شونده Paveway lV را در منطقه دارد. از طرفی پهپادهای “ریپر” مسلح به موشک های “هل فایر” نیز در دسترس هستند. همه این تجهیزات در چند هفته گذشته در شرق سوریه یا در عراق علیه داعش عملیات انجام داده اند.

پاسخی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ به تلافی حمله شیمیایی در منطقه خان شیخون سوریه انجام داد و طی آن پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را نشانه حمله

با این حال ارزش مهم هرگونه اقدام نظامی احتمالی بریتانیا در این عملیات تلافی جویانه جهت آمریکایی که کمبودی به لحاظ دانش کارشناسی یا قدرت آتش ندارد این است که به آمریکا اجازه می دهد بگوید در این عملیات تنها نیست.

روسیه و سوریه احتمالا به این اقدام نظامی چه واکنشی نشان می دهند؟

با وجود آنکه سیستم های دفاع هوایی سوریه به شدت در اثر حملات اسرائیل در ماه مارس گذشته خسارت دیدند ولی همچنان به عنوان یک ترساندن مطرح هست. موشک های فرسوده این سیستم می توانند سریع تر از جنگنده های مدرن پرواز کنند و چندی پیش یکی از این موشک ها از مدل SA-۵ که ۴۵ سال عمر داشت یک جنگده اف – ۱۶ اسرائیلی را سرنگون کرد و موجب ضد حمله های بعدی اسرائیل شد. با این حال این سیستم دفاع هوایی سوریه چندان نمی تواند موشک های دوربرد را مورد حمله قرار دهد. در عین حال پیش از این نیز نیروی هوایی اسرائیل توانسته بیش از ۱۰۰ حمله هوایی را بدون آنکه یکی از جنگنده هایش نشانه آن قرار بگیرد انجام دهد.

، اهداف حمله آمریکا در سوریه و پاسخ روسیه چه خواهد بود&quot، &quot

پرسش مهمتر این است که آیا روسیه این بار سیستم دفاع هوایی توانمند اس – ۴۰۰ خود را که بیش از یکسال است در سوریه مستقر است فعال خواهد کرد یا خیر. این سیستم تهدیدی مرگبار جهت مدرن ترین جنگنده های دنیا محسوب می شود. روسیه در جریان حملات قبلی پاره ای از اوقات به مدت کوتاهی این سیستم را روشن کرد ولی هنوز از آن عملا استفاده نکرده هست. اخیرا هشداری که از سوی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به ترامپ راجع به عدم دست زدن به حمله تازه علیه سوریه صادر شد می تواند نشان دهنده یک رویکرد متفاوت و احتمال دستور دادن به حمله ای از جانب روسیه به تلافی آن باشد.

مخالفان سوری چه چیزی می خواهند؟

آنچه که از مخالفان دولت سوریه باقی مانده نیروهایی به زانو درآمده هستند. این نیروها هیچگونه دفاعی از خود در برابر حملات هوایی نمی توانند انجام دهند و اکثر پایگاه هایشان را از دست داده اند. تنها درعا در جنوب و ادلب در شمال در کنترل آنها هستند و شهر ادلب در عین حال به طور همزمان در کنترل گروه های افراط گری که دیدگاهی متفاوت نسبت به آنچه که بعد از جنگ در سوریه می خواهند، دارد. در شش سال گذشته رهبران مخالفان دولت سوریه به شدت خواهان اعمال منطقه پرواز ممنوع یا انجام حملات هوایی جهت تضعیف حکومت سوریه بودند.

جنگنده های روسیه و سوریه به شدت نیروهای مخالف بشار اسد را تسلیم خود کرده اند و آخرین مورد آن مربوط به غوطه شرقی هست. در حالی که روسیه در حریم هوایی دست کم دو سوم سوریه تسلط دارد اعمال منطقه پرواز ممنوع یک گزینه نیست. رویای مهم مخالفان سوری این است که حکومت بشار اسد سرنگون شود. ولی این روزها این مساله حتی از سوی مخالفان حکومت سوریه در دست بررسی نیست و عالی ترین چیزی که مخالفان در این اوضاع می توانند امیدش را داشته باشند تضعیف نیروی هوایی سوریه است.

واژه های کلیدی: روسیه | سوریه | سیستم | آمریکا | جنگنده | آمریکایی | حریم هوایی | حمله هوایی | حملات هوایی | نیروی هوایی | پایگاه هوایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz